Rozhovor s naší bývalou studentkou Stuti Chhabra, která ukončila studium IB v Park Lane v roce 2023.

Řekněte nám o své studijní cestě v Park Lane
Samostudium a nutnost poradit si s neodkladnými termíny zkoušek v Park Lane během posledního roku studia IB mě opravdu dobře připravilo na studium na univerzitě.  Na vysoké škole možná není tolik termínů zkoušek v krátkém čase, ale stále se musíte potýkat s velkým objemem učiva a k tomu si poradit s ostatními praktickými věcmi, například nákupy, vařením nebo úklidem bytu, které musíte souběžně s učivem zvládat. Time management se stává opravdu důležitým faktorem, abyste byli schopni sladit studium, zdravý životní styl, společenský život a udělat si čas pro sebe. V tuto chvíli přichází velmi vhod zkušenost s přípravou na IB zkoušku, protože už víte, jaké studijní strategie pro vás fungují, jak se motivovat a mít vše hotovo včas.

Kdybyste mohla dát studentům IB 3 rady, jaké by to byly?
Začněte s přípravou na zkoušku s dostatečným předstihem, ideálně v únoru nebo březnu. Vyvažte studium zábavnými aktivitami. Osvědčilo se mi studium se spolužáky, dělali jsme si společné přestávky a podporovali se navzájem ve studiu. Národní technická knihovna a některé kavárny po Praze se za ty měsíce staly mým druhým domovem. Některé dny jsem zůstala doma, kde jsem se učila celý den s malými přestávkami na kávu a oběd a pak se v noci podívala na nějaký film nebo seriál a druhý den znovu to samé. Toto bylo mé nejproduktivnější období.

Je to docela náročné: mnohokrát projít stejnou látku skrze tuny papíru a snažit se zapamatovat si co nejvíc ! Hlavně v matematice!! Jejich styl otázek se opakuje, takže se budete při zkouškách cítit méně ve stresu, protože budete víceméně vědět, co lze očekávat.

Popište, jaké to pro vás bylo procházet univerzitním výzkumem a přihláškou.
Byl to proces plný překážek, opak hladké jízdy. Vzhledem k tomu, že obor, na který jsem se hlásila, byl „Numerus fixus“ (latinský termín, který se překládá jako „fixní číslo“. V kontextu vzdělání se často používá k označení pevného nebo omezeného počtu dostupných míst ve studijním programu), bylo už na začátku extrémně těžké a nervy drásající zúžit výběr na 2 univerzity pouze v Nizozemsku. Moje konečná rozhodnutí byla výsledkem rozsáhlého průzkumu, porovnávání tabulek s fakty, dlouhého probírání mých možností s přáteli a rodinou a dokonce sledování univerzit na téměř všech platformách sociálních médií, na kterých jsem je našla. I když jsem se nakonec rozhodla, dalším problémem byly pochybnosti o sobě a přílišné přemýšlení. Jednou jsem v panice šla za naší poradkyní v Park Lane, Emmou Emerich, a řekla jsem jí, že pravděpodobně změním nejen univerzitu, ale i zaměření a obor, který jsem plánovala studovat. Musela jsem si neustále připomínat, že jsem se takto rozhodla z dobře promyšlených důvodů. Ten rozhovor s Emmou Emerich mi opravdu pomohl a další kroky už pro mne byly snazší.

Proč jste se rozhodla pro studium psychologie na Erasmus University Rotterdam? Proč to pro vás byla dobrá volba?
Můj zrak byl od začátku upřen na Nizozemsko z různých důvodů: kratší vzdálenost z Prahy, životní styl vstřícný studentské komunitě, minimální jazyková bariéra protože angličtina je tam hojně používaná a dále školné a poplatky. Věděla jsem, že Erasmus University Rotterdam by pro mě byla vhodná volba, protože má mezinárodní složení studentů a jejich obor psychologie mne oslovil nejvíce. Tamní přehled kurzů mě nadchnul nejvíc a také se mi moc líbilo město a kampus, který jsem si přijela v létě 2022 prohlédnout během návštěvy.

Jaké byly vaše první týdny na univerzitě?
První týdny proběhly hladce, více, než jsem čekala. Univerzita klade velký důraz na komunitu, takže jsme měli nastavené skupinové chaty složené ze studentů prvních ročníků a také přípravný týden v srpnu (orientation) byl skvělý pro sbližování lidí. Poté, co jsem se musela přizpůsobit novému prostředí a způsobům, jak se ve všech aspektech žití se vším poprat, cítila jsem, jak se posouvám a rozvíjím už během prvního týdne! Byla jsem trochu překvapena, jak jsme se hned první den vrhli rovnou do učení v plném nasazení, ale brzy jsem si na to zvykla a vytvořila si tu správnou rutinu. Užívám si dobrodružství učení se novým věcem, přizpůsobování se a vymýšlení toho všeho za pochodu.

Stýská se ti po domově, po škole, po Praze?
Stěhování vyvolává nostalgii po maličkostech. Občas se mi po škole stýská, ale ne tak, že bych se tam chtěla vrátit, ale spíše že na ni vzpomínám s láskou a nostalgií, protože je zvláštní pocit, že něco, co se mi stalo tak důvěrně známým, protože bylo součástí mého života tak dlouho, je teď navždy pryč. V Rotterdamu jsem si vybudovala několik skvělých přátelství, ale chybí mi kamarádi z domova. Pouto, které mě s nimi pojí, se nedá srovnávat s novějšími přátelstvími, protože jsou to lidé, které znám od svých jedenácti let a se kterými jsem vyrostla. Jsem opravdu ráda, že jsem si s nimi stále stejně blízká, ne-li více. Časté videohovory a všechny ty tisíce hlasových zpráv opravdu pomáhají trochu zmírnit smutný pocit ze stesku po domově. Chybí mi i moje rodina, ale naštěstí mi pomáhá fakt, že jsem jen pár hodin cesty od nich, protože se s nimi mohu jednou za čas vidět.