Bylo skvělé mít Ninu zpět ve škole na pár dní a povídat si s ní, než se vydá na Newnham College, Univerzitu v Cambridge, ve Velké Británii studovat pozemkové hospodářství. Je zde, aby nám vyprávěla o své cestě z Park Lane na univerzitu v Cambridge.

Co zahrnoval přijímací proces na studium v Cambridge?

Nejprve jsem zaslala přihlášku do UCAS včetně několika návrhů motivačního dopisu a univerzita v Cambridge byla mou první volbou. Musela jsem si udělat nějaký průzkum a srovnání, abych si vybrala preferovanou vysokou školu, ale při pohledu na všechny dostupné možnosti pro studium oboru pozemkové hospodářství jsem si vybrala Newnham. Mít dobré známky je priorita, pokud nemáte správné známky, abyste splnili vstupní požadavky, univerzita ani neuvažuje o tom, že by vám nabídla místo. Na obor Pozemkové hospodářství se nekonaly přijímací zkoušky, ale musela jsem předložit doplňující eseje a pak čekat na pohovor. Přijímací úředníci se zaměřili na intelektuální zvídavost, akademický potenciál a také skutečný zájem o obor. Pro tento obor je také důležité, aby studenti zvládli objem učiva i psaní esejí. Hledají proto studenty, kteří mají silné matematické základy, ale zároveň jsou schopni analytického psaní. Pohovory byly náročné, protože jsem jich absolvovala několik s množstvím nejrůznějších dotazů. Jsem ráda, že jsem se na ně hodně připravila předem a pomohli mi můj přítel, který studoval stejný obor, a také učitelé ze školy. Jsem si jistá, že po všem úsilí, které jsem věnovala žádosti, byl právě pohovor rozhodujícím faktorem.

V čem spočívá studium pozemkového hospodářství?

Bakalářský obor Pozemkové hospodářství je na univerzitě v Cambridge jedinečný. Právo, ekonomie a jejich vztah k zastavěnému a přírodnímu prostředí jsou ústředními tématy oboru Land Economy, stejně jako další oblasti, jako je regulace podnikání, finanční aspekty nemovitostí a mezinárodní rozvoj. Víceoborová povaha oboru je obzvláště důležitá v 21. století, kdy životní prostředí, právo, ekonomika a kontrola omezených zdrojů ovlivňují každodenní život lidí na celém světě.

Proč Newnham?

Newnham je stará kolej s bohatou historií, která se nachází v centru města a je snadno dostupná. Má tendenci přijímat více zahraničních uchazečů než jiné vysoké školy, chtěla jsem mít možnost setkat se s dalšími studenty z celého světa. Newnham vynikal také svými Plum Pudding Seminars, kde lidé diskutují o svém výzkumu společně s lidmi z úplně jiných oborů, což se mi líbilo.

Jak tě na tento úspěch připravilo studium mezinárodní maturity v Park Lane ?

Když jsem přišla do Park Lane, nebyla má angličtina na moc dobré úrovni a musela jsem pracovat na mluveném i psaném projevu jak pro akademické účely, tak pro snadnou komunikaci. Tato kombinace mě dobře připravila na to, abych se mohla přihlásit o místo na jakékoli univerzitě ve Velké Británii. Měla jsem skvělou podporu od svých učitelů, kteří mě nejen povzbuzovali ve studiu, ale také mě motivovali, abych tvrdě pracovala a zlepšovala se.

Zúčastnila jsem se různých aktivit ve škole, které rozvíjely dovednosti a schopnosti jako je týmová práce a vedení. Byla jsem prezidentkou studentské rady, kde jsme se zabývali problémy, které studenti ve škole předkládali, a jejich možnými řešeními. Oceňuji Park Lane za jejich různorodou a přátelskou komunitu, která nám umožňuje diskutovat o globálních problémech a analyzovat různé perspektivy a kultury. Mezinárodní maturita nabízí širokou škálu kurzů s rozsáhlým záběrem předmětů a akademickými dovednostmi potřebnými k úspěchu na elitní univerzitě s náročným vzděláváním. Myslím si, že všechny tyto aspekty mě na studium dobře připravily, i když jsem předtím nestudovala ekonomiku ani právo, IB mi poskytla akademické příležitosti ke čtení, výzkumu a diskuzi na mnoho různých témat.

Jaké aktivity mimo školu ti také pomohly?

Absolvovala jsem stáž v myšlenkovém centru CERGE-EI IDEA, kde jsem měla možnost pomoci s průzkumem různých témat, jako jsou daňové slevy pro rodiny, financování českých univerzit a dopady války na Ukrajině na český pracovní trh. Také jsem tři roky působila V Microsoftu v Radě pro digitální dobro, což zahrnovalo mnoho bádání ohledně způsobu, jakým česká legislativa chrání děti na internetu. Díky tomu jsem se zúčastňovala diskuzí o návrzích na regulaci digitální bezpečnosti s mezinárodními organizacemi, jako je OECD, a měla možnost dvakrát za sebou vystoupit na konferenci Internet Governance Forum, kterou organizovala OSN, abych prezentovala své výzkumné výsledky. Během těchto tří let jsem se zúčastnila mnoha panelových diskuzí s odborníky a měla jedinečnou zkušenost s výzkumem, který jsem dělala například pro francouzskou vládní agenturu Arcom. Také jsem se zapojila do akademického debatování, což nejen zlepšilo mé kritické myšlení a veřejné vystupování, ale také mi umožnilo podrobněji se dozvědět o mnoha různých tématech. Nějaký čas jsem také soutěžila ve veslování, hlavně abych si udržela kondici! Možná budu veslovat i v Cambridgi!

Nino, do jakých aktivit se chceš v Cambridge kromě studia ještě zapojit?

Těším se, až studium začne, už jsem Cambridge navštívila a setkala se s novými lidmi a našla si přátele. Existuje mnoho spolků, do kterých se mohu zapojit, jako je Společnost pro pozemkové hospodářství, Společnost pro Investice a Právnická společnost. Kromě toho mám ráda stolní hry, takže bych se ráda zapojila do klubu stolních her na koleji. Možná budu veslovat znovu a samozřejmě se připojím do debatní unie v Cambridgi.

Co bys poradila našim budoucím absolventům Park Lane a jejich rodičům?

Pokud se hlásíte na prvotřídní univerzitu, nezáleží ani tak na hodnocení a na prestiži, ale na oboru a vášni pro učení, takže musíte ukázat, že vás studium baví a že jste připraveni se k němu správně postavit. Buďte hrdí na svůj původ i fakt, že jste zahraniční uchazeč z Česka, využijte to jako hnací motor, protože to vás učiní jedinečnými. Buďte sebevědomí a hrdí na své vlastní úspěchy.

Pro studenty: Začněte s přihlašovacím procesem s dostatečným předstihem, buďte nadšení, věnujte čas vašemu motivačnímu dopisu a přípravě na pohovor, provádějte rešerše. Tato dodatečná práce a čas vám zvýší sebevědomí. Vzhledem k tomu, že proces přihlášení  zabere delší čas, je klíčové dokončit vaše školní úkoly, jako je rozšířená esej a seminární práce, brzy. Držte se termínů.

A konečně, Nino, byla jsi úspěšná v získání stipendia?

Ne, zatím ne. Cambridge studenty také žádá, abyste podepsali smlouvu, ve které uvedete, že během studia nebudete pracovat mimo studijní období, takže mohu pracovat pouze během prázdnin. Doufám, že si najdu práci mezi semestry. Celkově se chci zaměřit na získání diplomu z této prestižní školy, abych mohla pokračovat ve výzkumu a možná v další kariéře řídit vlastní firmu zaměřenou na nemovitosti, obchodní finance nebo cokoli jiného, k čemu mě studium přivede.

Děkuji, Nino, a přeji hodně štěstí tobě a všem absolventům roku 2023 v dalším kroku jejich života.

Emma Emerich
Park Lane poradkyně pro univerzity a kariéru